«

»

IEEE Turkey YP Blockchain Webinars 4 – Blockchain Devrimi | Sn. Devrim DANYALBlokzincir Webinar Serilerimize devam ediyoruz! Bu hafta ” Blockchain Devrimi” konusu ile sizlerleyiz. (We continue our Blockchain Webinar Series! This week, we are with you with the topic “Blockchain Revolution”.)

Devrim DANYAL (Blockchain Akedemi Kurucusu /Blockchain Academy Founder )- devrimdanyal@gmail.com

Burak UYDURAN (IEEE Türkiye GP Blokzincir Topluluğu / IEEE Turkey YP Blockchain Community Representative) as Moderator- burakuyduran@outlook.com

Sosyal Medya Hesaplarımız / Social Media Accounts:
Instagram: httphttps://www.instagram.com/ieeeturkeyyp/?hl=tr
Facebook: https://www.facebook.com/ieeeypturkey/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/ieeeypturkey/mycompany/

Sorular / Questions
00:00 Tanıtım ve Sunum
2:12 Blockchain nedir? Teknik altyapı olarak nasıl bir altyapısı var? Nasıl geliştiriliyor? İşleyişi nasıl oluyor? Büyük oyuncular kimler?
6:44 Teknik olarak Blockchain altyapısını oluşturan P2P Network ve POW ‘dan bahseder misiniz?
15:50 Blockchain teknoloji olarak hangi sektörlere nasıl çözümler sağlayabilir ? Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde ne gibi değişiklikler bekleyebiliriz.
20:07 Türkiye Blockchain teknolojisinde dünyaya kıyasla ne durumda ? İnsanlar Blockchain teknolojisi hakkında neler düşünüyor ? 5-10 yıllık süreçte ülkemiz için bir öngörünüz var mı ?
25:43 Kripto paraların geliştirme süreci nasıl işliyor ?
33:12 Kripto paralar aynı zamanda hırsızlık-dolandırıcılık olaylarında kullanılıyor, bunu önlemek için ne gibi çalışmalar yapılabilir? Devlet ve banka gibi otorite kurumlar ile kripto paraların arasındaki ilişkiden bahseder misiniz ?
41:06 Kripto para madenciliğinin elektrik masrafı, çevre zararı gibi götürüleri oluyor.Bu durum nasıl geliştirilerbilir ? Kripto paraların daha az elektrik harcaması mümkün ? Kripto para madencilerinin kaçak elektrik kullanma çalışmalarının önüne nasıl geçilebilir ?
47:12 De-Fi nedir? Tanımını yapabilir misiniz ? Hangi amaçla ortaya çıktılar ? Ne işe yarıyorlar ?
53:33 NFT’nin kısa bir tanımını yapabilir misiniz ?
57:54 NFT nasıl yapılır ?
1:00:55 NFT’nin 5-10 yıl içerisinde yaratabileceği farklar nelerdir ? NFT satış işlemi nasıl gerçekleşir ? NFT’leri değerli kılan faktörler nelerdir ?
1:04:05 Blokzincir teknolojisi ne kadar güvenlik sağlar ?
1:05:09 Üniversitede bir alan seçecek olsak veri madenciliği nasıl bir alandır ve geleceği var mıdır ?